Síly temna (The Covenant)
Pondělí, 16 duben, 2007 v 23:08. Autor honajz
Finský režisér Renny Harlin natočil spoustu pakáren (a abych nebyl nespravedlivý, i čtyři docela slušné filmy: Smrtonosnou past 2, Dlouhý polibek na dobrou noc, Cliffhangera a Útok z hlubin). Stačí projet jeho další filmografii: béčkové Arktické peklo, Věznice, Noční můra v Elm Street 4, ujetá Dobrodružství Forda Fairlanea, připitomělí Lovci myšlenek, slátaný Vymítač ďábla: Zrození, zcela nijaká a neakční Formule!... Za jeho doposud největší pakárnu však považuji Ostrov hrdlořezů, který jsem myslel, že v pitomosti už nelze překonat. Jde.
Síly temna v sobě sdružují vše, o čem si současní američtí – a nezlobte se na mne, stejně tak připitomělí – producenti myslí, že je cool. Krásní mladí lidé, nejlépe v kožených bundičkách. Techno duc duc hudba a nějaká ta nelegální techno party. Blbí poldové (nu dobře, tohle by snad šlo uznat). Drahá a luxusní auta (Kde na ně ty američtí studentíci berou? Kradou snad?). Disco party. Narozeninový večírek. Krásné mladé dívky v minisukních a kalhotkách (kdyby jen ty mladý Američanky neměly tak tlustý nohy!), případně ve sprše (scéna ve sprše trvá dokonce neuvěřitelných osm minut a hlavní hrdinka pobíhá jen v ručníku po chodbách, vrací se do sprchy, opět běhá po chodbách...). A v rámci reciprocity i mladí pánové nahatí ve sprchách, jak si dělají drsné vtípky na svá přirození (ta vidět nejsou, tudíž nelze řeči o velikosti či malosti ověřit). A tohle všechno zamícháme s nějakou dnes tak oblíbenou mystikou. A máme vyděláno! myslí si průměrný připitomělý americký producent.
Ve skutečnosti celý film vypadá jak pilot k předpokládanému televiznímu seriálu. Příběh je tak prostinký, že by utáhl možná stopáž dvaceti, nebo řekněme dokonce i třiceti minut, ale nikoliv celovečerák. Už úvodní titulky leptané starobylým fontem písma, pod nimiž vidíme starodávné knihy a pod nimiž slyšíme ryčné techno, budiž divákovi výstrahou. Když starobylé knihy a písmo, tak má znít pomalá, tajuplná hudba, ženský chór, jinak jde veškeré tajemno do kytek. Pak vidíme partičku mladých kluků, kteří přijedou nadupanými kárami k hlubokému srázu, na jehož dně probíhá ona technoparty, a oni tam jen tak ledabyle skočí. To aby divák hlupáček věděl, že jsou odlišní. vždycky se jim zableskne v očích a buch! Buď létají ve svém autě jako Harry Plotter, pardon Potter, nebo po srážce s cisternou sebe i auto rozloží na součástky, aby se za náklaďákem zase vše složilo perfektně dohromady.
Zápletka, pravda. Musíme si na ni počkat asi hodinu. Tahle partička mladých patří k jakýmsi vyvoleným, kteří mají Sílu. V praxi to znamená, že se mohou vznášet, házet po sobě efektní koule z jakési protoplazmy, když se perou, tak na dálku zvednutím dlaně (asi jako když vás policajt staví na silnici), případně trhají rekordy v plavání za místní středoškolské mužstvo. Samé užitečné věci. Abychom byli napjati, objeví se sem tam nějaký zvláštní duch, který tu zařve, tu vypustí do snu pavouky, tamhle šmíruje v dívčích sprchách... Až zjistíme, že jde o podobně „postiženého“ mladíka, který se narodil jakožto bastard jedné vyděděné rodině. Ta kdysi v dávné minulosti (rozuměj, pro Američany v 18. století) nedodržovala zákony Společenstva a byla při čarodějnických procesech vymícena. A už je snad každému jasné, že bastard této vyděděné rodiny se přišel pomstít a zničit všechny ostatní milé mladíky, případně jejich rodiny. V praxi však bude celá závěrečná bitka ve stodole vypadat tak, jak všechny triky do té doby – dva na pohled nerozeznatelní mladíci (drsný obličej, nakrátko střižené černé vlasy, atletická postava, dokonce stejné oblečení) po sobě posledních deset minut metají ony ohnivé a protoplazmové koule, vznášejí se, a když hlavnímu hodnému hrdinovi tatínek pošle kus své síly, tento překvapivě zvítězí. A aby mohlo vzniknout pokračování, tělo poraženého není nalezeno.
Co až také zoufale bolí, je těžká nelogičnost toho všeho. Ok, X-Meni jsou také jiní, ale buď pracují na svém vzdělání a využívají své síly k něčemu pořádnému, nebo aspoň bojují proti lidem. Ale tady netušíte nic – partička studentíků má nějaké nadpřirozené schopnosti, ale netušíte proč, jak k tomu přišla, co znamená, že plnou sílu obdrží až v den osmnáctých narozenin, odkud? Celou dobu vám naprosto vážně milí chlapci vtloukají do hlavy, že užívat Sílu není dobré, neboť ta vás vysává a čím více ji používáte, tím rychleji stárnete – však koukněte na chudáka tatínka hlavního hrdiny, jak vypadá ve svých 44 letech. A přitom hošani blikají očima, aby létali, vznášeli se či po sobě házeli protoplazmovými koulemi, co chvíli, někdy i třikrát za hodinu. A hádáte správně, nestárnou. K čemu jinému než zábavě je pak Síla dobrá (ne, nezachraňují svět), to se skutečně nedozvíte. Hlavně že celá tahle maškaráda je zabalena do tmavých scén, padajícího podzimního listí a mlžných oparů.
DVD
U nás film vyšel jenom na DVD, a to s formátem obrazu 2,35:1, průměrným obrazem, anglickým zvukem a dabingy českým, maďarským a polským v DD 5.1, s několika titulkovými sadami včetně české a anglické. Bonusy tvoří komentář režiséra (pouze s holandskými titulky) a film o filmu (Ó, to vám byla zábava! Všichni jsme se skvěle bavili. Také jsi se tak skvěle bavil? Ano ano, úžasně!).
rok: 2006
režie: Renny Harlin (Smrtonosná past 2, Cliffhanger, Dlouhý polibek na dobrou noc, Útok z hlubin), hrají: Steven Strait, Laura Ramsey (Venom), Sebastian Stan
imdb: www.imdb.com/title/tt0475944/
hodnocení: 5 pakárů z 5
Rubrika Recenze