24 hodin ("24")
Pondělí, 26 prosinec, 2005 v 20:49. Autor ozzy666
Co je vlastně zač "nejlepší seriál všech dob" (jak jej prezentovala TV Nova na bilbardech)? V každém případě mu po technické stránce nelze nic vytknout. Má velkorysou produkci, zdatnou režii, solidní obsazení, nepochybně má i zajímavý námět a hlavně netradiční formát. Odehrává se totiž v reálném čase...
Každý díl trvá hodinu (tedy včetně reklam, jinak má fyzicky cca 45 min.) a stejně tak je tomu i s dějem, který daná epizoda zachycuje. Tento fakt může svádět k otázce, zda filmaři dokázali napěchovat do jednoho dílu dost dramatických situací, aby se divák nezačal nudit. Odpověď zní: ano i ne.
Příběh Čtyřiadvacítky je celkem prostý. Hlavní hrdina, agent NSA Jack Bauer (Kiefer Sutherland), musí vyřešit šlamastyku kolem hrozby atentátu na prezidentského kandidáta Davida Palmera (Dennis Haysbert) a zároveň zachránit svou unesenou rodinu. To je docela dobrý základ pro normální jedenapůlhodinový film. Uvědomíme-li si ale, že seriál má 24 dílů, tj. představuje vlastně 12 takových celovečerních filmů, je potřeba vymyslet něco opravdu rafinovaného. To se ovšem pohříchu nekoná. Místo toho tvůrci sáhli k osvědčeným berličkám. Děj je např. neuvěřitelně repetitivní. Jako byste periodicky každých 5 dílů sledovali znovu a dokola totéž, ale v "bleděmodrém". Věřte, že se nic nestane, když prozradím, že agentova dcera má zdánlivě jedinou úlohu – být opakovaně unášena, a to ještě za dost absurdních okolností. S tím souvisí další berlička. Autoři se moc nepárali s látáním logických děr, které jsou v tomto případě opravdu masívní. Příklad za všechny: vždycky jsem si myslel, že nepohodlného svědka je potřeba zlikvidovat proto, aby nevydal své svědectví. Zde se tak děje až poté, co se průšvih proflákne do celé Ameriky a jakékoli další svědectví je tudíž bezvýznamné. Děj je velmi manipulativní a je rozvíjen téměř výhradně pomocí náhod, neuvěřitelných situací a nesmyslně překvapivých odhalení, která nedávají ten nejmenší smysl a mají diváka prostě jen šokovat a udržet u obrazovky. Vrcholem je překvápko, které se odehraje v posledním dílu. Je podobného kalibru, jako kdybyste se v "Růžích pro Zemana" dozvěděli, že plukovník Žitný byl agentem CIA a zároveň milencem Barbary Bushové. Je třeba přiznat, že se seriál nedrží jen zmíněné základní jednoduché linie, ale sem tam se snaží přijít i s vedlejšími motivy (kostlivci ve skříni prezidentského kandidáta, apod.). Ty jsou ale většinou dost stereotypní a nezřídka rušivé.
Asi nejzajímavější je začátek seriálu, protože většina nesrovnalostí a nelogičností vyplyne postupně, až když poctivě vydržíte všech 24 dílů. Zpočátku máte zcela oprávněný pocit, že sledujete plnohodnotný (rozuměj drahý) film pro kina. Real-time model je také skvělý nápad, ale v tomto případě vzbuzuje spíš na konci každého dílu velké očekávání (abyste měli důvod se k obrazovce vrátit), a na začátku následujícího obvykle nenaplněné naděje.
Co se 24 hodinám nedá upřít, jsou herecké výkony většiny hlavních postav. Kiefer Sutherland znovu dokazuje, že umí a je schopen táhnout i slabší scény. Vynikající je Dennis Haysbert v roli Palmera, jemuž dodává potřebné charisma. Kvalitní jsou ženské představitelky rolí Leslie Hope, Sarah Clarke a Elisha Cuthbert. Zbytek obsazení většinou nepřekračuje hranice svého archetypu.
Seriál v roce 2001 spoluprodukoval a několik dílů také režíroval Stephen Hopkins (Predator 2, Ztraceni v vesmíru). V USA s ním sklidil slušný ohlas. Tak slušný, že FOX TV postupně objednala a odvysílala dalších pět sérií po 24 dílech (resp. ta poslední aktuálně běží). Navzdory tomu je to další příklad ve své podstatě dementní pakárny pro nejširší masy.
rok: 2001
hrají: Kiefer Sutherland, Dennis Haysbert, Elisha Cuthbert
imdb: www.imdb.com/title/tt0285331/
hodnocení: 4 pakáry z 5
Rubrika Recenze